Viktor Moretti’s scientific contributions

What is this page?


This page lists works of an author who doesn't have a ResearchGate profile or hasn't added the works to their profile yet. It is automatically generated from public (personal) data to further our legitimate goal of comprehensive and accurate scientific recordkeeping. If you are this author and want this page removed, please let us know.

Publications (11)


ODGOJNA KOMPETETIVNOST PRIMJENE MOTORIČKIH AKTIVNOSTI U PODRUČJU OBRAZOVANJA I ZNANOSTI
  • Conference Paper
  • Full-text available

June 2017

·

145 Reads

·

·

Viktor Moretti

1. UVOD I PROBLEM Namjera ovog rada jest kritički razmotriti odgojnu kompetitivnost motoričkih aktivnosti u području obrazovanja i znanosti. Raspravlja se s pozicije filozofije odgoja o mogućoj manipulaciji predmetom tjelesne i zdravstvene kulture kroz njegovu odgojnu vrijednost te instrumentalizaciji u korist nekih drugih životno važnih područja. Interpretacija problema i zapreka koje se javljaju u redovitoj realizaciji motoričkih aktivnosti u području obrazovanja i znanosti te u slobodnom vremenu mladih temelji se na dugogodišnjim iskustvima autora u različitim razinama školskog i visokoškolskog obrazovanja. Posebna pozornost usmjerena je na uvriježenu činjenicu nejednakog percipiranja kod jednog dijela učenika, studenata, nastavnika i roditelja važnosti jedinog predmeta u školama i visokim učilištima koji je usmjeren transformaciji antropoloških obilježja i stvaranju navika tjelesnog vježbanja tijekom cijelog života, u odnosu na one predmete kojima se pripisuje isključivo mišljenje, logika i analitičnost. 2. STATUS PREDMETA TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE U ŠKOLAMA I VISOKIM UČILIŠTIMA Jedini predmet u školama i visokoškolskim ustanovama koji je usmjeren usvajanju motoričkih znanja te razvoju motoričkih i funkcionalnih sposobnosti učenika i studenata jest Tjelesna i zdravstvena kultura (TZK). Pored toga dosada je u pedagoškim okvirima imao status tzv. odgojnog predmeta zbog velikih mogućnosti djelovanja na usvajanje pozitivnih navika i vrijednosti, ali isto tako i na osobnost te ulogu stvaralaštva mladih. Razmišljanje da predmet tjelesne i zdravstvene kulture nema očekivani status u području školstva i akademskog obrazovanja temelji se na činjenicama zanemarivanja ili izbjegavanja realizacije motoričkih aktivnosti u sklopu nastave TZK. Potrebno je raspraviti doprinose li takvoj pojavi pritisci kojima se pod izlikom "odgojnog predmeta" pokušava tolerirati neizvršavanje obveza u realizaciji nastave TZK te utvrditi je li uopće takva tolerancija povezana s usvajanjem odgojnih vrijednosti mladih osoba. Postavlja se pitanje kako uopće nastavnik može djelovati

Download

INTEGRACIJA STUDENATA S INVALIDITETOM KROZ SPORT NA PODRUČJU GRADA RIJEKE

1. UVOD Unatoč stalnim dostignućima u integraciji studenata s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, postoji opravdana sumnja na području studentskog sporta i u nekim slučajevima i nastave tjelesne i zdravstvene kulture (TZK) o mogućoj diskriminaciji, s obzirom na to da zbog pojedinih vrsta invaliditeta i korištenja pomoćnih adaptivnih pomagala nisu u mogućnosti uključiti se u redovita studentska sportska natjecanja, odnosno pohađanje A ili B programa nastave TZK. Na taj način nemaju jednake mogućnosti za sudjelovanje u rekreativnim i sportskim aktivnostima kao što to imaju drugi studenti te je potrebno uložiti više truda i pronaći moguća rješenja na područjima gdje studiraju. Ovim radom pokušat će se pronaći različite mogućnosti uključivanja većeg broja studenata s invaliditetom u specijalizirane sportske udruge za takvu vrstu rada, kako bi se priključili malom broju studenata – sportaša s invaliditetom na području grada Rijeke (7,5% od ukupnog broja studenata s invaliditetom) te stekli pozitivna iskustva bavljenja sportom. Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom potrebno je poticati i promicati iste u najvećoj mjeri na sudjelovanje u redovnim sportskim aktivnostima na svim razinama [1]. Bavljenje sportom studenata s invaliditetom vrlo je značajno zbog lakšeg uključivanja u sam proces prilagođavanja i rehabilitacije odnosno integracije u društvenu sredinu. Sportske aktivnosti mogu pridonijeti poboljšanju općeg stanja organizma te omogućiti samopotvrđivanje u smislu ublažavanja psihičkih posljedica invalidnosti. 2. CILJ Ukazati na veću potrebu uključivanja studenata s invaliditetom u sportske aktivnosti te povećanja svijesti o potrebi organiziranog i redovitog tjelesnog vježbanja koje će im pridonijeti poboljšanju općeg zdravstvenog stanja te pozitivno djelovati na organske sustave u cilju smanjenja razine kolesterola i krvnog tlaka, tjelesne težine, poboljšanja apsorpcije kisika pri disanju itd.


SPORT OSOBA S INVALIDITETOM U PRIMORSKO-GORANSKOJ ŽUPANIJI

1. UVOD I CILJ Osobe kod kojih su kretanje, osjećaji i aktivnost ograničeni, tj. osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, u većini slučajeva nisu u mogućnosti uključiti se u redovite sportske sadržaje pri mnogim klubovima i sportskim društvima. Potreba za poboljšanjem zdravstvenog statusa putem tjelovježbe kao i potreba za dokazivanjem i nadmetanjem prisutna je i kod osoba s invaliditetom te je zadaća svakog modernog društva omogućiti im u što većem broju uključivanje u sportske sadržaje. Na području Primorsko-goranske županije godinama se već radi na poboljšanju uključenosti i uživanju dobrobiti sporta osoba s invaliditetom. Onima koji se zbog specifičnosti svog invaliditeta ne mogu priključiti klasičnim sportskim udrugama, omogućen je pristup u specijalizirane klubove i društva koji svojom tehničkom pristupačnošću i stručnim kadrovima omogućuju redovit rad i natjecanja u različitim kategorijama invalidnosti. Cilj je omogućiti kroz sportske izazove promjenu razmišljanja i osjećanja samih prema sebi osoba s invaliditetom kao i njihove okoline, kako bi se smanjila stigma i društvena marginalizacija. Kroz primjerene sportske sadržaje utjecati na razvoj određenih motoričkih znanja i poboljšanje funkcionalnih i specifičnih motoričkih sposobnosti i dostignuća. 2. ZNAČENJE BAVLJENJA SPORTOM OSOBA S INVALIDITETOM Osobe s invaliditetom mogu kroz sport prepoznati vlastite potencijale i zastupati donošenje promjena u društvu kako bi im se omogućilo da u potpunosti shvaćaju svoju prisutnost i utjecaj u zajednici. Individualni utjecaj sporta pomoći će im smanjiti izolaciju i u potpunosti ih integrirati u životu zajednice. Sport mijenja percepciju shvaćanja osoba s invaliditetom, fokusirajući pažnju na njihove sposobnosti i okreće njihov invaliditet u jedan sasvim drugačiji način življenja [4]. Bavljenje sportskim aktivnostima omogućuje istima stjecanje različitih vještina i


ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA IZVANNASTAVNIH SPORTSKIH AKTIVNOSTI STUDENATA NA SVEUČILIŠTU U RIJECI

·

Viktor Moretti

·

Dragutin Šuker

·

[...]

·

Zlatko Verunica

1. UVOD I CILJ Sadržaji koji omogućuju zadovoljenje povećane potrebe bavljenja sportom i sportskom rekreacijom, kao i razvijanje pozitivnih odnosa prema tjelovježbi u slobodno vrijeme studenata, što podrazumijeva i stvaranje trajnih navika cjeloživotnog tjelesnog vježbanja (Findak, 2001), uspješno se na Sveučilištu u Rijeci realiziraju kroz izvannastavne organizacijske oblike rada. Organizaciju i promoviranje sportskih sadržaja realiziraju: Riječki športski sveučilišni savez, fakultetska sportska društava, Studentski zbor i nastavnici tjelesne i zdravstvene kulture. Izvannastavni organizacijski oblici rada osiguravaju mogućnost angažiranja studenata i razvijanje kompetencija kojima će se isti pripremati za aktivno sudjelovanje u demokratskom društvu. Cilj samostalnog uključivanja studenata u organizaciju i provođenje izvan-nastavnih oblika rada u skladu je s ciljevima Strategije Sveučilišta u Rijeci 2007 – 2013 (str. 68), Strategija podrazumijeva: " integriranje aktivnosti praktičnog djelovanja u zajednici s akademskim i osobnim razvojem kako bi se studentima pomoglo razviti kritički i uravnotežen pristup promišljanju o vlastitom obrazovanju i ulozi aktivnog građanina u zajednici ". Aktivna uključenost kineziologa zaposlenih na visokoškolskim ustanovama u gradu Rijeci u stručne i studentske izvannastavne organizacije doprinos je razvoju partnerskih odnosa te općih i specifičnih kompetencija, što je u skladu sa zadacima unutarnje mobilnosti nastavnika (Strategija Sveučilišta u Rijeci 2007 – 2013 str. 64). Zajedničkim zalaganjem studenata i nastavnika omogućiti davanje veće važnosti tjelesnom vježbanju, s krajnjim ishodom masovnijeg uključivanja studenata u izvannastavne sportske oblike rada.


Mogućnost primjene neformalnog i informalnog obrazovanja u studentskim sportskim udrugama i savezima

June 2011

·

110 Reads

·

1 Citation

THE POSSIBILITIES FOR THE APPLICATION OF NON-FORMAL AND INFORMAL EDUCATION VIA STUDENT SPORTS ASSOCIATIONS AND FEDERATIONS Abstract In this paper, the tendency is to point to the possibility of acquiring additional knowledge, skills and attitudes among students beyond formal education, and the realization of the value of a new global ethics based on the respect for universal human rights. More active students’ participation in the organization and contents of formal and informal education in the student sports associations and federations, along with the involvement in decision-making process, is applicable with the partnerships with physical education professors or teachers. An example in practice proves conclusively that the use of new and modern concepts can provide students with an active position of participants in the process of lifelong learning, as well as adequate preparation for life. Belonging to a group that has the task to animate organizing and implementing sports events, will enable the development of awareness of the importance of sports and physical exercise in the new life conditions.


Moralne i pravne dvojbe kod utvrđivanja spola u sportu

May 2011

·

87 Reads

·

3 Citations

JAHR

Th e aim of this paper is to present an issue that still creates a moral dilemma in determining sex. It includes some anthropological diff erences of men and women, the problem of ensuring fairness of competition and on the other side the right of preserving privacy, which is an inalienable human right. Th e paper cites the meaning of a sex and gender identity and the examples and consequences of not specifying the assessment and determination of the sex and the opens the polemics about the eff ects of media pressure on unproven assumptions regarding the sports results.


Ethics in the evaluation of problems related to insuffi cient physical activity of most of the population in relation to sport and the adoption of intellectual knowledge in the fi eld of education

Th e biggest problem of modern lifestyle is the lack of physical activity of most people, which is in an inferior position compared to the problems of sport and the adoption of intellectual knowledge in the fi eld of education. Sports results imposed primary objectives by the media as, have led to various anomalies that are associated with use of illicit stimulants, injuries that result from major physical eff ort, enormous profi ts of individual athletes, violence in and around sports grounds. However, such irregularities are not present to the extent that they should provoke as much anxiety as problems concerning the lack of physical activity that is far more present as researches show, and with far greater consequences for human health, as explained in this paper. Informing by the media has created an impression that the true values of sport as well as the true values of recreational sport and physical education are concealed, which is particularly refl ected in the fi eld of education, where a greater importance is given to mental activity. Research related to the benefi t of physical exercise indicated the necessity of paying greater attention to the body. Only by balanced evaluation of the mind and body we can talk about the complete development, and in that aspect, about the proper way of life of modern man.


Etičnost u vrednovanju problema vezanih uz nedovoljnu tjelesnu aktivnost većine stanovništva u odnosu na probleme koji prate sport i usvajanje intelektualnih znanja u području odgoja i obrazovanja

May 2010

·

93 Reads

·

3 Citations

SAŽETAK Najveći problem suvremenog načina života nedovoljna je tjelesna aktivnost većine stanov-ništva, koja se kao problem nalazi u podređenom položaju u odnosu na probleme sporta u društvu i usvajanje intelektualnih znanja u području odgoja i obrazovanja. Rezultati u sportu koji se posredstvom medija nameću kao primarni, doveli su do različitih nepravilnosti koje su povezane s uzimanjem nedopuštenih stimulativnih sredstava, ozljedama koje su rezultat velikih tjelesnih napora, enormne zarade pojedinih sportaša, nasilja na sportskim terenima i oko njih. No, takve nepravilnosti brojčano nisu prisutne u toj mjeri da bi izazivale uznemire-nost kao što su problemi vezani uz nekretanje, koji su prema istraživanjima daleko prisutniji, te s daleko većim posljedicama na zdravlje čovjeka, što je u ovom radu detaljno obrazloženo. Posredstvom medija stvoren je dojam da su prikrivene prave vrijednosti sporta, a s tim u vezi i sportske rekreacije te tjelesne i zdravstvene kulture, što se posebno odrazilo u području odgoja i obrazovanja, gdje se veći značaj daje umnim aktivnostima. Istraživanja vezana uz dobrobit tjelesnog vježbanja ukazuju na potrebu poklanjanja veće pažnje tijelu. Samo uravnoteženim vrednovanjem uma i tijela možemo govoriti o cjelovitom razvoju, a s tim u vezi i pravilnim načinom življenja suvremenog čovjeka. Ključne riječi: sport, tjelesno vježbanje, nedovoljna tjelesna aktivnost, umne aktivnosti UDK: 172:796/799:37.018(045)


AKTIVNOST ŽENA U PODRUČJU SPORTA I SPORTSKE REKREACIJE

SAŽETAK Aktivnost žena u sportu i sportskoj rekreaciji u prošlosti je bila minimalna ili je nije niti bilo, dok se posljednjih 30 godina zastupljenost žena stalno povećava, ali još uvijek nedovoljno i premalo u odnosu na suprotni spol. Razlog takvom stanju je i dalje prisutno postojanje čvrsto uglavljenih muško-ženskih uloga koje su u pojedinim krajevima i zemljama povezani s kulturološkim tradicijama. Neke od razvijenih zemalja pokazuju hvale vrijedne rezultate u uključivanju žena u masovno tjelesno vježbanje, dok se u Hrvatskoj mora puno više napraviti u tom području jer od ukupne ženske populacije, tjelesnim vježbanjem u registriranim sportskim udrugama obuhvaćeno je premalo žena.


Cjeloživotno tjelesno vježbanje za održivi razvoj

May 2008

·

381 Reads

·

12 Citations

Dragan Kinkela, prof. Učiteljski fakultet u Rijeci /dragan.kinkela@ufri.hr Veno Đonlić, prof. Filozofski fakultet u Rijeci /veno@ffri.hr Viktor Moretti, prof. Medicinski fakultet u Rijeci /viktor.moretti@medri.hr CJELOŽIVOTNO TJELESNO VJEŽBANJE ZA ODRŽIVI RAZVOJ Sažetak: Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije procjenjuje se da u današnjim uvjetima življenja nedovoljna tjelesna aktivnost (hipokinezija) uzrokuje godišnje u svijetu preko 2 milijuna smrti-što je u razvijenim zemljama oko 5-10% ukupne smrtnosti. Istraživanja diljem svijeta nedvojbeno su potvrdila da redovita tjelesna aktivnost poboljšava ljudsko zdravlje i sprječava niz bolesti. Svijest čovjeka o značenju i potrebi organiziranog tjelesnog vježbanja tijekom cijelog života potrebno je sve više razvijati i kod odraslih koji su prema procjenama neredovito aktivni ili potpuno neaktivni u oko 60% slučajeva. Također je dokazano da se organiziranim vježbanjem utječe na smanjenje involutivnih procesa nastalih uvjetima života, rada i starenja. Stoga se organizirano i optimalno dozirano cjeloživotno tjelesno vježbanje, nameće kao osnovna odrednica kvalitete suvremenog načina življenja, a time i održivog razvoja. Ključne riječi: cjeloživotno, tjelesno vježbanje, aktivnost, zdravlje, kvaliteta življenja LIFELONG PHISICAL TRAING FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT Summary: According to World Health Organization data, it is estimated that, in today life conditions, insufficient physical activity (hipokinesis) causes over 2 million deaths-what is, in developed countries, about 5-10% of all death causes. Researches from around the world have, without any doubt, confirmed that physical activity often improves human health and prevents series of illnesses. Human awareness about meaning and need of lifelong organized physical training, should be further developed even for adults who are, towards evaluation, insufficiently active or totally inactive in approximately 60% of cases. It is also proven that organized physical training affects the decrease of involved processes developed by life and working conditions and ageing process. Therefore, organized and optimally dosed lifelong physical activity forces itself into acceptance as basic term of quality reference for modern way of life and by that, sustainable development also. Uvod: U prošlosti je ljudsko kretanje imalo zadaću osiguravanja potrebnog fizičkog rada u svrhu podmirenja osnovnih potreba, pa čovjek nije morao dodatno upražnjavat tjelesnu aktivnost. Danas, u modernom načinu življenja suočeni smo sa situacijom nedostatka tjelesne aktivnosti koja je uzrokovana razvojem industrijalizacije, informatizacije te robotizacije.


Citations (3)


... A sedentary lifestyle is one of the causes that can lead to a poorer quality of life and to life dissatisfaction (Manson, Skerrett, Greenland, & Van-Itallie, 2004), and physical activity is a factor that can improve the quality of life (Centers for Disease Control and Prevention, 2011; American Heart Association, 2011). The importance of physical exercise is much better recognized as a key health and quality of life factor in the Scandinavian and Central European countries than in Croatia (Kinkela, Đonlić, & Moretti, 2008). Our results suggest that physical activity may be a factor positively related to life satisfaction. ...

Reference:

Subjective wellbeing of cyclists and physically inactive subjects
Cjeloživotno tjelesno vježbanje za održivi razvoj

... godine organizira natjecanja između fakulteta. Zastupljenost sportova u kojima se studenti nadmeću povećava se iz godine u godinu, a samim time i broj uključenih studenata (Moretti, Đonlić, 2011). Sportovi u kojima studenti sudjeluju u posljednje dvije akademske godine jesu: futsal, rukomet, cageball, badminton, košarka, odbojka, squash, vaterpolo, plivanje, atletika, tenis, cross, odbojka na pijesku, pikado i šah. ...

Mogućnost primjene neformalnog i informalnog obrazovanja u studentskim sportskim udrugama i savezima

... Također, nasilja na sportskim terenima sve su učestalija. Sve su to sporadični razlozi koji mogu stvoriti odbojnost prema tjelesnom vježbanju (Đonlić, Moretti, Kinkela, 2011) i zasjeniti stvarni problem tjelesne neaktivnosti koji je raširen u velikom dijelu stanovništva (Berčić, Đonlić, 2009). Tjelesna vježba u suvremenim uvjetima života nadomješta biotičku potrebu za kretanjem. ...

Etičnost u vrednovanju problema vezanih uz nedovoljnu tjelesnu aktivnost većine stanovništva u odnosu na probleme koji prate sport i usvajanje intelektualnih znanja u području odgoja i obrazovanja