Н. О. Марута’s scientific contributions

What is this page?


This page lists works of an author who doesn't have a ResearchGate profile or hasn't added the works to their profile yet. It is automatically generated from public (personal) data to further our legitimate goal of comprehensive and accurate scientific recordkeeping. If you are this author and want this page removed, please let us know.

Publications (2)


ВПЛИВ КОРОНАВІРУСНОЇ ХВОРОБИ COVID-19 НА ПЕРЕБІГ ПСИХІЧНИХ РОЗЛАДІВ У ПАЦІЄНТІВ З ПСИХІЧНИМИ ПОРУШЕННЯМИ В АНАМНЕЗІTHE IMPACT OF CORONAVIRUS DISEASE COVID-19 ON THE COURSE OF MENTAL DISORDERS IN PATIENTS WITH A HISTORY OF MENTAL DISTURBANCES
  • Article

October 2024

·

1 Read

Здобутки клінічної і експериментальної медицини

Н. О. Марута

·

В. Ю. Федченко

·

Т. В. Панько

·

[...]

·

О. Є. Семікіна

РЕЗЮМЕ. Психічні порушення після перенесеного COVID-19 обумовлені різними факторами і мають поліморфний характер, проте наявні дані про перебіг цих розладів суперечливі. Мета – дослідити клініко-психопатологічні наслідки COVID-19 у пацієнтів з психічними порушеннями в анамнезі, чий стан загострився на фоні перенесеної коронавірусної хвороби, та їх вплив на перебіг цих розладів. Матеріал і методи. Обстежені 95 пацієнтів з психічними порушеннями в анамнезі, що перенесли COVID-19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2 і склали основну групу. До групи порівняння увійшли 58 осіб без психічних розладів, які перенесли COVID-19 та зазнали впливу стресорів пандемії SARS-CoV-2. Застосований комплексний підхід, який включав клініко-психопатологічний, клініко-анамнестичний (з використанням розробленої анкети-опитувальника, що містить питання, які відображають вплив коронавірусної хвороби COVID-19 та стресорів пандемії SARS-CoV-2 на психічне здоров’я), психометричний (з використанням шкали загального клінічного враження (Clinical Global Impression Scale, CGI)) та статистичний методи. Результати. Дослідження дозволило встановити, що психопатологічні наслідки комплексного впливу коронавірусної хвороби COVID-19 та стресорів пандемії SARS-CoV-2 стають підґрунтям для погіршення психічного стану в осіб із психічними порушеннями в анамнезі. Проведене зіставлення динаміки перебігу поточних психічних розладів після перенесеного COVID-19 та попередніх психічних розладів в анамнезі у досліджуваних пацієнтів за показниками тривалості та тяжкості психічних порушень, а також тривалості ремісії, що їм передувала. Отримані дані підтверджують комплексний вплив пандемії SARS-CoV-2 на формування та загострення психічних порушень, свідчать про тенденцію до збільшення тяжкості психічних розладів унаслідок коронавірусної хвороби та дають підстави висунути гіпотезу про збільшення тривалості психічних розладів після перенесеного COVID-19. Досліджена структура провідних клініко-психопатологічних проявів психічних розладів після перенесеного COVID-19, що характеризувалася переважанням афективної симптоматики тривожно-депресивного спектра в поєднанні з вираженими специфічними когнітивними, ідеаторними та сомато-вегетативними порушеннями, а також порушеннями ефекторно-вольової сфери.


Охорона психічного здоров’я: підручник для лікарів
  • Book
  • Full-text available

November 2022

·

76 Reads

Підручник «Охорона психічного здоров’я» створений для лікарів-психіатрів, лікарів-психіатрів дитячих, лікарів-наркологів, медичних психологів, лікарів-психотерапевтів, ерготерапевтів та лікарів загальної практики — сімейної медицини і відповідає навчальній програмі циклу тематичного удосконалення «Охорона психічного здоров’я». У підручнику висвітлені загальні питання та прикладні аспекти у сфері охорони психічного здоров’я. Метою створення підручника є розширення обізнаності фахівців сфери охорони психічного здоров’я щодо питань діагностики, терапії, превенції, соціальних та правових аспектів надання допомоги пацієнтам з психічними та поведінковими розладами та їх родичам.

Download