PosterPDF Available

Využití exkurzí k posílení mezipředmětových vztahů u studentů učitelství pro 1. stupeň ZŠ a pro mateřské školy - Conference poster

Authors:

Abstract

Příklad didaktické exkurze realizované v rámci konference „Jak se dělají inovace ve vzdělávání učitelů?“ (21.–22. 6. 2023, Liberec)
A preview of the PDF is not available
Thesis
Full-text available
Smysl místa a vztah k místu jsou témata, které rezonují v diskurzu oborových didaktik včetně geografického vzdělávání i v novém Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání. Ačkoliv je výzkum konceptu sense of place v geografickém vzdělávání v zahraniční literatuře rozpracován, v prostředí Česka tomu tak není. Snahou disertační práce je tento stav alespoň z části změnit a přispět k většímu odbornému zájmu o výzkum smyslu místa a vztahu k místu i k jejich efektivnější implementaci do výchovně-vzdělávacího procesu v Česku. Teoretická část práce představuje teoretická východiska, využitá ve výzkumné části. Zabývá se konceptem místa; interakcí místo–člověk; konceptem sense of place; místem a vztahem k místu v geografickém a environmentálním vzdělávání; místní krajinou a místním regionem; konceptem regionální identity; vztahem k přírodě a terénní výukou. Cílem této části je teoreticky vymezit koncept SOP v geografickém vzdělávání. Ve výzkumné části jsou představeny výsledky sedmi výzkumů. Konkretizování výzkumných témat a z nich pramenících výzkumných otázek bylo založeno na bázi rozsáhlé literární rešerše, která byla na téma konceptu sense of place v geografickém (a environmentálním) vzdělávání provedena. Je vymezeno pět hlavních oblastí výzkumných témat: prozkoumání problematiky sense of place v publikovaném výzkumu v geografickém vzdělávání; prozkoumání vztahu žáků k jejich místnímu regionu a vztahu žáků k jejich oblíbeným místům; prozkoumání významu míst a místního regionu pro žáky; prozkoumání vztahu mezi wellbeingem žáků a jejich kontaktem s místy a přírodou; prozkoumání vlivu geografické terénní výuky na sense of place žáků. Cílem výzkumné části je zjistit, jaký smysl přikládají žáci místu a s kterými faktory tento smysl souvisí, tedy nalézt odpovědi na výzkumné otázky. Snahou je též nastínit směry dalšího výzkumu konceptu sense of place ve vzdělávání a otevřít diskuzi na toto téma. Aplikační část práce poskytuje náměty k implementaci konceptu sense of place do geografického vzdělávání (především v rámci geografické terénní výuky, inspirované mj. i v zahraničí, ale i v rámci výukové koncepce místně zakotveného učení) a diskutuje relevantnost tématu sense of place v současném geografickém vzdělávání.
ResearchGate has not been able to resolve any references for this publication.