Информационни системи в логистиката – състояние и тенденции в използването
Abstract
Логистиката е сред най-динамично развиващите се области на икономиката. Последните десетилетия все по-силно се осъзнават нейните практически предимства и възможности за подобряване на конкурентоспособността на организациите. Научните изследвания в тази област не изостават и бележат значителен ръст.
Значението на информацията в логистиката е изключително високо. За осъществяването на движението на материалния поток е необходимо управление и на свързания с него информационен поток, така се дефинира и обектът на логистиката - като материалните и съпътстващите ги информационни потоци . Единствено при тяхното добро взаимодействие е възможно осъществяване на необходимата координация и ефективно изпълнение на логистичните дейности. Важността на информацията за логистиката може да се разглежда в две насоки - както в отделния участник, така и във веригата на доставките, към която той принадлежи. В първия случай става дума за управление на информационни потоци вътре в организация, докато във втория - за общи информационни потоци на веригата на доставките на отделен продукт или услуга.
Всеки продукт преминава през система от звена от добиването на ресурсите до крайното потребление, това e неговата верига на доставките. С развитието на конкуренцията и търсенето на решения за заемане на по-добра пазарна позиция се стига до съществена промяна във фокуса на надпревара между фирмите. В съвременната бизнес среда е важно да се акцентира на веригата на доставките, а не на отделния участник в нея . В резултат се задълбочава комплексността на информационните потоци и се появява необходимостта от намиране на адекватно решения за тяхното управление, като целта е да се реализира необходимото движение на материалните потоци от мястото на зараждане на ресурсите до мястото на крайно потребление на готовите продукти или услуги. Именно поради тази причина значението на управлението на информационните потоци в логистиката нараства. Друг фактор, който може да бъде посочен е еволюцията на информационните системи и технологии, които правят възможна реализация на практика на концепцията за верига на доставките .
Обемът на информацията се увеличава в геометрична прогресия и поставя редица въпроси, свързани с нейната надеждност, сигурност, съхранение и качеството. Тенденцията, която Дракър посочва още през 1993 г., подкрепя актуалността на изследването. Той обобщава, че: „Водещите компании през последните 40 години имат за свой бизнес по-скоро управлението на знанието и информацията, отколкото производството и дистрибуцията на продукти” . Причината за това най-вероятно се крие дълбоко в развитието на обществото и неговото преминаване в т.нар „Трета вълна” . Вече сме свидетели на увеличаването на мащаба на информацията в световен аспект, факт е нейното нарастване в ексабайтове ежедневно и се стига до въвеждането на нови понятия, като Големи данни (Big data), които представляват допълнително предизвикателство пред логистиката.
За ефективното движение на материалния поток, протичащ между участниците във веригата на доставките, се изисква координация на техните действия, която се осъществява чрез информационния поток. Наличието на информационен обмен осигурява прозрачността във веригата и се постига по-добър синхрон между планиране и операции . Изграждането на надеждна система за обмен на данни, която да бъде основа за вземането на качествени управленски решения, е предизвикателство пред участниците във веригата на доставките. Правилните управленски решения изискват качествена информация, която трябва да бъде третирана като актив. Всичко това е възможно за реализация при изграждането на функционираща информационна система, която да осигурява информационния обмен и да подпомага управлението. Създаването и внедряването на такива системи има своите особености, които са породени от спецификите на логистиката. Те ще се отличават по своя обхват, цели, начин на функциониране и съдържание.
Информационните системи не са самоцелни инструменти и внедряването и използването им трябва да бъде анализирано в контекста на цялостната логистична стратегия на организацията. Тяхната задача е да обработват необходимите потоци от данни и да подпомагат отделните управленски равнища при управлението на материалния поток, което е трудна задача.
В съвременната концепция за конкуренция е необходимо да бъдат намерени комплексни решения както за подпомагане на дейността на отделната организация, така и за цялата верига на доставките. По своята същност това е излизане на информационните системи извън пределите на организациите и взаимодействие с тези на другите участници във веригата на доставките. Необходимо е да бъдат съобразени множество особености и взети предвид редица фактори. Вследствие въпросите за определянето на задачите, разработването, внедряването и използването на информационни системи в логистиката придобиват още по-сложен характер. Налага се да бъдат изучавани в детайли особеностите на този вид системи по отношение на управлението на материалните и свързаните с тях потоци. Единствено тогава ще бъде възможно успешното внедряване на информационни системи за целите на логистиката и интегрираното управление на материалния поток във веригата на доставките.
Тезата на труда е: Съществуват резерви за усъвършенстване използването на информационни системи с оглед подобряване на информационния обмен и на дейностите по управление на материалните потоци в организацията и във веригата на доставките.
Целта на монографичното изследване е: Въз основа на изследване на състоянието и тенденциите в използването на информационни системи в логистиката да се разкрият насоките за тяхното ефективно използване.
За реализацията на тази цел трябва да бъдат изпълнени следните задачи:
• Изясняване на значението на информацията за управлението на материалните потоци в организацията и веригата на доставките.
• Определяне на същността и приложението на информационните системи в областта на логистиката.
• Изясняване на методите и моделите за управление на логистичните дейности и връзката им с информационните системи и технологии.
• Разкриване на състоянието и степента на използване на информационни системи в логистиката у нас.
• Разработване на насоки за внедряване на информационни системи, осигуряване на тяхната сигурност, избор на софтуерни продукти, както и управление на логистични процеси във виртуална среда.
Обект на изследване са информационните системи в управлението на логистичните дейности.
Предмет на изследване е състоянието, тенденциите и добрите практики в използването на информационни системи в логистиката.
В изследването е възприет дедуктивният подход. Методиката обхваща прилагане на количествени и качествени методи за изследване, включително методи за измерване на ефективно използване на информационни ресурси. Частично са използвани и други методи, разработени в изследвания по сходни теми.
В разработката са използвани специализирани литературни източници - научни трудове на български и чуждестранни автори, пазарни изследвания, статии и пр. Освен чрез проведените анкетни проучвания, част от информацията е събрана и чрез пряко наблюдение на автора по работа върху проекти в областта на информационните системи и технологии и тяхното използване в бизнеса. В част от анализите са наложени частични ограничения поради изисквания за запазване на конфиденциалност на фирмената информация.
Осъществените анализи и резултати в настоящия труд са насочени и към практическото подпомагане на организациите при внедряването на информационни системи в логистиката. Проведеното изследване представлява интерес и за компании разработващи софтуерни продукти за управление на отделни логистични дейности, както и комплексни решения от вида ERP (Enterprise Resource Planning).
ResearchGate has not been able to resolve any citations for this publication.
ResearchGate has not been able to resolve any references for this publication.