BookPDF Available

Technické vzdělávání na základních školách v kontextu společenských a technologických změn

Authors:

Abstract

Učivo o technice a technologiích je v celosvětovém měřítku neopomenutelnou součástí školního vzdělávání na základních školách. Zahrnuje nejen poznatky o tradiční technice, postupech zpracování technických materiálů a užívání techniky, ale i o moderních zařízeních, digitálních technologiích a robotice. Nejedná se však jen o poznatky, smyslem je i podpora rozvoje technického myšlení, rukodělných aktivit, řemeslných dovedností, kreativity a formování pozitivního postoje k využívání techniky v běžném životě. Cílem monografi e je podchytit podstatné aspekty v kontextu společenských a technologických změn a tyto na vědecko-výzkumném základě expla novat a probádat. Uvedený záměr přispívá k proměně diskurzu oborové didaktiky technické výchovy jako vědní disciplíny a rozšíření její teorie. Rovněž se stává pro odbornou veřejnost podnětem k dalším inovacím s přesa hem do aplikační roviny. Celá publikace je strukturována do jednotlivých kapitol. Úvodní kapitoly jsou teoretického charakteru a je v nich analyzována stávající teorie, prováděna systematizace a nahlíženo na řešené problémy z různých úhlů pohledu. Následně jsou problémy zásadnějšího charakteru v kontextu tech nologických a společenských změn řešeny s využitím explorativních a statistických výzkumných metod. Závěrem jsou dosažené výsledky diskutovány a zasazeny do širšího teoretického rámce. Vědecko-výzkumnými aktivitami bylo dosaženo následujících výsledků a zjištění. Především byly rozpracovány dvě koncepce všeobecného tech nického vzdělávání – produktivní a uživatelská. Zastáváme názor, že se nejedná o protichůdná pojetí výuky, avšak vzájemně komplementární a stejně hodnotná. Větší pozornost byla v publikaci věnována výzkumu rozvoje technické představivosti. Bylo zjištěno, že zejména 3D technologie mohou v této úloze sehrát významnou roli. Soustředili jsme se rovněž na profesi učitele techniky. Byla indikována nízká míra aprobovanosti učit elů realizujících technické vzdělávání. Podařilo se odhalit závislost na věku, tj. s klesajícím věkem učitele zajišťujícího výuku klesala i míra aprobovanosti. Jinak řečeno, čím mladší učitel, tím větší pravděpodobnost, že nebude mít patřičnou kvalifi kaci k výuce techniky. Toto zjištění je alarmující. Výzkumným šetřením se rovněž podařilo prokázat, že technické vzdělávání na základních školách pozitivně přispívá k předávání kultury a udržování lidových tradic. Proměny společnosti a technologické změny zapříčiňují nezbytnost inovací technického vzdělávání na základních školách. Ty je nezbytné realizovat nejen v rámci učiva, ale i na úrovni metod, organizačních forem a materiálního zajištění. Je třeba nacházet nové strategie, které napomohou dosahování vzdělávacích cílů odpovídajících současným potřebám. Závěrem je možné uvést, že tak, jak je svět členitý, i vzdělávání na základních školách musí nezbytně zahrnovat mj. učivo o přírodě, společnosti, kultuře a technologiích. Zejména technologie sehrávají v životech lidí stále významnější roli.
A preview of the PDF is not available
Book
Full-text available
Sborník obsahuje rozšířené abstrakty účastníků osmnáctého ročníku mezinárodní vědecko-odborné konference Trendy ve vzdělávání 2020 konané pod záštitou rektora Univerzity Palackého v Olomouci prof. Mgr. Jaroslava Millera, M. A., Ph.D., děkanky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci prof. PaedDr. Libuše Ludíkové, CSc. a primátora statutárního města Olomouce Mgr. Miroslava Žbánka, MPA dne 18. května 2020 na PdF UP v Olomouci.
Article
Full-text available
Technologický pokrok souvisí s řadou oblastí, které se více či méně dotýkají života člověka. Pryč jsou doby, kdy základní rámec průmyslu tvořily stroje poháněné párou a později elektřinou, a kdy podstatou byla montážní linka a sériová výroba. Minulostí je již i éra pouhé implementace počítačů do výroby a automatizace, vč. nahrazování pracovníků na montážních linkách stroji a roboty. Nastupuje Průmysl 4.0, kde počítače a automatizace fungují zcela odlišným způsobem. Významnou roli hraje nově výroba, kde podstatnou úlohu plní roboti (kyber-fyzikální systémy) vzdáleně připojení k počítačovému systému, a kteří jsou schopni rozhodovat sami o sobě, strojově se učit a přizpůsobovat i ne zcela předvídaným situacím. V kontextu České a Slovenské republiky není základní otázkou, zda se Průmysl 4.0 blíží a dotkne i našich zemí, ale jak rychle. Průmysl 4.0 s sebou přináší celou řadu dopadů. Objevuje se i vize Společnosti 5.0, která se jeví jako logickou fází následující Informační společnost. Jelikož je každá společnost vzájemně propojeným systémem, musí na tuto situaci zákonitě reagovat nejen oblast průmyslu, ale i lidských zdrojů, vč. vzdělávání. Nové výzvy na trhu práce žádají přehodnocení funkce a obsahu vzdělávání od základních škol až po školy vysoké. Je nezbytné zahájit inovační aktivity spojené s přicházející průmyslovou revolucí 4.0, abychom byli schopni připravit mladou generaci nejen na nové požadavky trhu práce, ale i na dnes ještě ne zcela obvyklé možnosti běžného života. Je zřejmé, že vzdělávání musí na očekávané změny reagovat a v kontextu nových požadavků je žádoucí, aby bylo vhodně transformováno.
Article
Full-text available
The global tendency is obvious: interest in science is on the decrease, the number of pupils choosing university science curriculums has been constantly declining, and scientific knowledge in society (especially among young people) is inadequate. In our opinion, humanity verges on social cataclysms owing to inadequate natural science education as well as on insufficient and often improper knowledge of nature and human. Natural sciences give us most fundamental knowledge about the world of nature. Encouragement of young people's interest in science is the essential scientific problem. As educational paradigms are being altered we must search for new quality approaches to teaching chemistry and other science subjects. The research, which involved 350 senior pupils from Latvia and 762 from Lithuania, analyzes present-day situation in natural science education. We tried to analyze the factors that cause the interest in natural sciences to decline: inadequate content of teaching, issues related to teachers' competence, general attitude of society to natural sciences etc.
Article
Full-text available
The Danish philosopher Søren Kierkegaard (1813-1855) is among those contemporary thinkers who attract considerable attention in the academic world. The present study analyzes Kierkegaard’s interpretation of faith and brings forth its main emphases. Having been influenced by Pietism, Kierkegaard stressed the importance of works which must be visible in the life of a Christian. He applied the demands required by faith into his own life and literary work. His views and interpretation of faith, however, had to necessarily lead him into the position of a critic who wished to reform the church. © 2017, Slovenska Vzdelavacia Obstaravacia. All rights reserved.
Article
Full-text available
Karol Nandrásky (1927-2016) was a Slovak theologian and professor of the Old Testament. In his numerous studies and monographs, Nandrásky criticized the state of the affairs in the Church and Slovak society. This paper analyses the influence of Søren Kierkegaard on Karl Nandrásky and traces the impacts and inspirations stemming from Nandrásky‟s careful study of the Old Testament prophets. Having survived the horrors of the Second World War, Nandrásky in his critique resembled Søren Kierkegaard. He was aware of the crisis of the Church of his time and, much like Kierkegaard himself, Nandrásky felt as a lonely “raven croaking on a dry branch” of a tree (the Church). Similar to Kierkegaard, Nandrásky in his last years of life separates himself from the Church, causing substantial commotion in the Church circles.
Article
Full-text available
Faith and Science are often seen as incompatible terms. Some perceive that Science and Christianity are locked in an eternal struggle. Today, however, scientists and theologians all over the world have been engaged in productive dialogues about faith and Science. Some may ask, is such a dialogue possible? From a Christian perspective, the question may also be asked: Is there an authentic science that an authentic Biblical theology could and should be in dialogue with? Can Science, in any way, enhance Christian theology? Can Christian theology in any way enhance Science? This essay looks at answers to these questions.
Book
Technické vzdělávání na základní škole, rozvoj technické tvořivosti, výzkum tvořivých schopností, výzkum technické představivosti, výukové projekty
Article
Um die im Alltag vermehrt vorausgesetzte Fähigkeit z um problemlösenden Umgang mit technischen Geräten im allgemeinbildenden Technikunterricht fördern zu können, widmet sich dieser Beitrag der Frage, wodurch die Interaktion mit einem technischen Gerät überhaupt zu einem Problem wird. Hierzu werden auf Grundl age soziotechnischer Systeme Merkmale auf Ebene der Systeme, der Situation und der ein System bedienenden Personen ausgemacht, von denen ein Einfluss auf die Problemsituation anzunehmen ist. Die empirisch ermittelten Schwierigkeitsindizes können mithilfe m ultipler Regressionsanalysen zu einem großen Teil durch die Merkmale Komplexität und Transparenz erklärt werden. Von den angenommenen Zusammenhängen zu angrenzenden Konstrukten konnte nur ein verhältnismäßig geringer Teil bestätigt werden.