Abstract
The study deals with the social aspects of the economic processes of property restitutions after the fall of communism, especially the transition between historic forms of property rights. Based on an investigation of the restitution process in practice and from protagonists’ perspective, the study maps the practical actions of concrete victim families.
The author tracks the course of large- and medium-scale restitutions, especially ones involving manufacturing plants, throughout the 1990s from the perspective of the actors themselves. She builds primarily on the auto/biographical method, reconstructing life stories and family histories, as well as on discourse analysis of personal and business documents and media content – contemporary news articles and radio shows covering the fate of restituted businesses and their former owners. A multiple case study format is used to analyse and present the empirical evidence.
The restitution study systematizes empirical evidence from field and archive research by framing it in ownership theory, the Bourdieusian theory of types of capital and conversions between them, social change (transition) theory, the property rights theories of Becker, Honoré and Hohfeld, as well as the concepts of politics of memory and transitional restorative justice that are deemed adequate for the study of property rights at times of radical social change.
The monograph presents findings on how the restitutions proceeded in terms of the approach and strategies of the very protagonists of the complicated “restitution game”. It provides an at least tentative answer to the question of how restitutions were practically realized and reflected by the restituents themselves, their families and their lawyers. Restitutions are also viewed as a process of transforming one’s relation to the past (family history and property) and of re/inventing one’s dynastic, manufacturing and entrepreneurial traditions.
The thematic focus of the text encompasses primarily the development of the restituents’ experience of the complicated process of re-acquirement of different entitlements, especially ownership rights, mostly in the process of claiming those entitlements and obtaining assets from those obliged to transfer them – state enterprises and cooperatives. It covers how the restituents oriented themselves in their complicated situations, how the key protagonists’ perspectives on the issue changed, and what logics underlay their practical actions. A related theme is comprised by informal practices, tactics and strategies used by the restituents to succeed and obtain the different entitlements to their assets both formally and in reality, and to legitimize, justify and publicly defend their repossession. The author reconstructs both the biographical interventions in the lives of families and the changes to the very institution of (private) ownership and enterprise on the background of discursive and material practices, or of the logics and -relations/rights/entitlements of the protagonists of the restitution game. The analytical section re-constructs both those biographical changes and the changes that affected the institution of private ownership and enterprise in which the protagonists’ lives are embedded. The focus is switched between the protagonist with his/her experience and the trans-formation of the institution during social transition. Restitution of institutions and restitution of identities are viewed as two sides of the same coin.
Keywords:. politics of memory, restorative (restitutional) justice, property restitutions, restitutional drama, dramaturgical approach, nineties, biographical interventions, strategies of acquirement of property rights and estate, qualitative auto/biographical research, case study, restitution of symbolical capital, re-inventing traditions
Abstrakt
Studie postihuje sociální aspekty ekonomických procesů majetkových restitucí po pádu komunismu, zejména proměnu historických forem vlastnických vztahů. Práce, založená na výzkumu restitučního procesu v praxi a z perspektivy aktérů, sleduje praktické postupy konkrétních restituentských rodin.
Autorka postihuje průběh „velkých“ a středních restitucí, zejména průmyslových, v jejich průběhu devadesátých let z pohledu restituentů samotných. Výzkum, je založen primárně na auto/biografické metodě rekonstrukce životních příběhů a rodinných historií, diskursivní analýze osobních i firemních dokumentů a mediálních zpráv – dobových článků v tisku
a rozhlasových relací o osudech restituovaných podniků a jejich původních majitelů. Empirický materiál je zpracován a čtenářům podán formou mnohopřípadové studie (multiple case study).
Studie o restitucích systematizuje empirické poznatky z terénního i archivního výzkumu tak, aby byly teoreticky ukotveny zejména v teorii vlastnických vztahů, bourdieovských typů kapitálů a jejich konverse a dále v teorii sociální (transformační) změny, v teoriích vlastnických práv Beckera, Honoré a Hohfelda jakož i v konceptu politiky paměti, přechodové restaurativní spravedlnosti jako příhodné k postižení vlastnických vztahů v době prudké sociální změny.
Monografie přináší zjištění o tom, jak restituce probíhaly z hlediska přístupu a strategií jednání samotných protagonistů komplikované „restituční hry”. Odpovídá alespoň částečně na otázku, jak byly restituce prakticky uskutečňované a reflektované samotnými restituenty, jejich rodinami a jejich právníky. Restituce jsou zachyceny i jako proces přetváření vztahu k vlastní minulosti (rodinné historii a majetku) a jako znovu/vynalézání tradic rodových, výrobních i obchodních.
Tematicky se text orientuje především na vývoj zkušenosti restituentů s komplikacemi procesu znovunabývání různých oprávnění, zejména vlastnických práv, zejména během nárokování a vydávání majetku ze strany povinných osob – státních podniků a družstev. Zaměřuje se na způsoby orientace restituentů v nepřehledné situaci, na proměny pohledu klíčových aktérů na věc a na logiky, které za praktickým jednáním stojí. Souvztažné téma představují neformální praktiky, taktiky a strategie, které restituenti užívali k tomu, aby uspěli a získali různá vlastnická oprávnění k majetku nejen formálně, ale i fakticky, reálně, a aby své nabytí majetku legitimizovali, ospravedlnili a veřejně obhájili. Autorka rekonstruuje jak biografické intervence restitucí do života rodin, tak proměny samotné instituce (soukromého) vlastnictví a podnikání na pozadí diskursivních i materiálních praktik, resp. logik a vztahů protagonistů restituční hry. Analytická část práce re-konstruuje jak změny biografické, tak proměny instituce soukromého vlastnictví a podnikání do kterých jsou životy aktérů vpleteny. Jednou je v popředí zájmu aktér se svou zkušeností, podruhé trans-formování instituce během sociální změny. Restituce institucí a restituce identit jsou uchopeny jako dvě strany téže mince.
Klíčová slova:Politika paměti, restaurativní (restituční) spravedlnost, majetkové restituce, restituční drama, dramaturgický přístup, devadesátá léta, biografické intervence, strategie znovunabývání vlastnických práv a majetku, kvalitativní auto/biografický výzkum, případová studie, restituce symbolického kapitálu, znovuvynalézání tradic.