Kniha spiritualita, etika a sociální práce je výsledkem spolupráce a dvouletého evropského projektu mezi partnerskými univerzitami z České republiky, Německa, Maďarska, Španělska a mládežnické organizace z Irska. Cílem této příručky je nabídnout průvodce a nástroj pro vzdělávání sociálních pracovníků a dalších odborníků z pomáhajících profesí, kteří se zabývají klienty v dynamickém evropském sociálním, ekonomickém, politickém, kulturním a náboženském rámci na počátku 21. století. My, partneři projektu, žijeme v tomto prostoru a čase a tyto aspekty silně ovlivňují naše zkušenosti, výzkum a oblasti vzdělávání.
Kniha je koncipována jako volně přístupný nástroj pro vzdělávání na úrovni magisterských programů, v němž vyučující a školitelé najdou obecnou strukturu vzdělávacích cílů (Co můžete z této kapitoly získat) se znalostmi, dovednostmi a postoji, krátkým úvodem k tématu a otázkami pro sebereflexi na konci, které lze použít jako úkoly. Kapitoly zakončuje aktualizovaný seznam zdrojů. Doporučujeme začít kapitolami v první části, které považujeme za nezbytné základy, ostatní kapitoly si lze vybrat podle zájmu.
Po debatě o metodách, které v této knize vysvětlujeme (I.3), jsme uspořádali dvacet kapitol kolem čtyř hlavních aspektů: základní prvky v první části (I.1–I.5), vhledy v druhé části (II.1–II.3), úvahy o spiritualitě a etice, které se týkají různých sociálních úrovní ve třetí čáti (III.1–III.6), vybrané oblasti aplikace ve čtvrté části (IV.1–IV.6) s následným krátkým závěrem.
Čtenáři jsou v první kapitole (Opatrný, I.1) uvedeni do kontextu evropské situace nového tisíciletí, které se vyznačuje rostoucí náboženskou pluralitou a kulturní rozmanitostí. Je výsledkem sekularizačních vln, přizpůsobování a proměn křesťanství, migračních procesů, ekonomických změn a nových geopolitických konstelací. Druhá kapitola (Gehrig, I.2) staví do centra zájmu podstatu a důvod existence profese sociální práce: lidskou bytost. Profesionální pomoc druhým vyžaduje porozumění člověku, prostředí, komplexnosti života a reflexivní postoj a kapacitu pochopit tyto situace, procesy a osoby. Kapitola otevírá diskusi z křesťanské humanistické perspektivy se zaměřením na pojetí člověka. Třetí kapitola o interdisciplinaritě a metodě (Baumann, I.3) je spojnicí mezi počáteční kontextualizací, následujícími vhledy a zbytkem knihy. Její komplexnější a teoretická orientace založená na Lonerganově modelu čtyř úrovní vědomé intencionality nabízí holistický nástroj pro reflexi praxe, kterým sociální pracovníci zvyšují svou schopnost být pozornější, inteligentnější, rozumnější a zodpovědnější. V návaznosti na kapitolu a její interdisciplinární zaměření Gehrig v I.4 ukazuje, jak je spiritualita polem pro setkání teologie a sociální práce.
Základní prvky uzavírá teoretická srovnávací kapitola o propojení sociální práce se souvisejícími pojmy práva, etiky a náboženství jako výrazů norem (Birher, I.5). Sociální pracovníci si uvědomují, jak normativní rámce ovlivňují odbornou praxi a situace, v nichž se klienti v našich společnostech nacházejí.
Druhá část knihy se ve svých třech kapitolách soustředí na základní koncepty tématu, vhledy. Tato část začíná stručným vysvětlením základní etické a praktické otázky závazku vůči klientům v sociální práci v kontextu spirituality a etiky (Opatrný, II.1). Otázka závazku sociální práce a sociálních pracovníků vůči klientům se v knize objevuje jako kontinuální prvek propojující všechny kapitoly. Kapitola II.2 (Opatrný a Gehrig) předkládá potřebná porozumění, po nichž následují některé základní myšlenky o sociální etice adresované profesi (Lacca, II.3).
Ve třetí, obsáhlejší části knihy najdou čtenáři vysvětlení spirituality a etiky na různých sociálních úrovních v oblastech praxe, zejména v kontextu organizací. Baumann nabízí překlenovací kapitolu mezi druhou a třetí částí (III.1), v níž je spiritualita klientů, sociálních pracovníků a étos organizací sekulárního věku spojena se spirituálně a eticky pozornou, inteligentní, rozumnou a zodpovědnou praxí. Ve III.2 přemýšlí Opatrný nad praxí spirituálního posouzení jako nástroje a vyjádření spirituálně citlivé praxe v pomáhajících profesích. Čtenáři zde najdou několik modelů a praktických orientací. Následující kapitola III.3 (Lacca) rozšiřuje otázky související s hodnocením o etickou reflexi tématu. Zbytek třetí části je věnován organizační oblasti a vedení. Čtenáři najdou příklad církevních charitativních organizací (Birher, III.4), kde se autor propojuje s myšlenkami o normách z kapitoly I.5 a předkládá jejich vysvětlení; v III.5 Blank a Šimr ukazují případy protestantské a katolické organizace v Německu a České republice a jejich podporu tématu spirituality; III.6 (Baumann) uzavírá třetí část úvahami o vedení v sociální práci související se spiritualitou.
Čtvrtá část s vybranými oblastmi aplikace ukazuje, jak se téma spirituality a etiky objevuje ve vybraných skupinách a referenčních oblastech sociální práce. Ve IV.1 (Muñoz a Pereñiguez) jsou pro sociální pracovníky popsány dramatické situace v oblasti práce s uprchlíky a migranty a spirituální otázky, které v souvislosti s těmito jevy vyvstávají. Oba autoři pak představují ve IV.2 dialog na téma, jak může být spiritualita součástí posílení postavení žen a nástrojem sociálních změn. Do kapitoly IV.3 (Moya Faz a Baumann) jsme zařadili téma duševního zdraví, protože spiritualita se často objevuje v psychologickém a zdravotnickém výzkumu. Sociální pracovníci mají v této oblasti rovněž silné profesní zastoupení; ve skutečnosti je duševní zdraví tématem ve většině vzdělávacích programů sociální práce. Práce s mládeží a spiritualita v Irsku (McManus, IV.4) představuje nově vznikající téma a je výsledkem obohacujících setkání a školení akademiků a odborníků z praxe v rámci projektu. Dalším nezbytným a naléhavým směrem v rámci tématu sociální práce a spirituality a etické praxe je náročná evropská sociální realita seniorů. Suchomelová a Moya Faz shrnují důležité aspekty v kapitole IV.5. Část aplikace končí krátkým zamyšlením nad rozvojem komunity (Opatrný, IV.6), protože sociální práce není jen případovou prací nebo organizační praxí a lidé vždy patří ke komunitám, referenčním skupinám a vztahovým lokálním sociálním realitám, které je třeba integrovat do spirituálně citlivé sociální práce.