Nije nam dato da biramo neke od najvažnijih odluka u životu. Kada i gdje ćemo se roditi obilježava i opredjeljuje naš život. Warren Buffett, jedan od najvećih investitora ikada, rekao je da za sve dobro što mu se dogodilo u životu može zahvaliti činjenici da je rođen u pravoj zemlji u pravo vrijeme – Sjedinjenim Američkim Državama, 1930-te. Slično, poznati američki pisac i satiričar P.J. O’Rourk
... [Show full abstract] vjeruje da je bio srećnik, kao dobitnik na lutriji, zato što je rođen u Sjedinjenim Američkim Državama. Takođe je izjavio, “Ja ne mogu zamisliti da sam rođen u Siriji”. Ipak, mnogi su imali usud da budu rođeni u Siriji. I mnogi zbog toga nijesu srećni. Zato su izabrali da se presele. Bježeći od rata i ubijanja, gladi i siromaštva oni se sele. Njihovu odluku u koju državu da se nasele determinišu mnogi faktori, a najznačajniji su bezbjedonosni i ekonomski. U najvećem broju slučajeva oni biraju mirne i bogate države Evrope. Najčešće, države blagostanja sa izdašnim socijalnim sistemima. Pojedinačno, oni obrazovaniji, sposobniji i spremniji da rizikuju biraju države u kojima mogu jednostavnije da se integrišu, da slobodnije rade, zarade i troše.
U fokusu ovog rada su pitanja seoba, posmatrana kroz prizmu ekonomskih uzroka i posljedica. Istražujući ova pitanja dolazi se do razmatranja održivosti politika država blagostanja, u kontekstu novih masovnih i pojedinačnih seoba. U završnim razmatranjima su predložene grube skice ekonomskih reformi koje države blagostanja treba da sprovedu kako bi postale ne samo konkurentnije, već i poželjnije mjesto za život i biznis.