Pētījuma mērķis ir noskaidrot Logset 5H harvestera ar palielinātu hidromanipulatora izlici darba ražīgumu kopšanas cirtēs, kā arī TH-45 griezējgalvas efektivitāti, zāģējot nelielu izmēru kokus. Pētījuma aktualitāti nosaka mašinizētās kopšanas ciršu izmēģinājumos veiktie novērojumi. Strādājot kopšanas cirtēs ar vidējās klases harvesteriem (piemēram, John Deere 1070) to operatoriem nereti ir
... [Show full abstract] grūtības aizsniegt un noturēt gāšanas laikā 8-10 m attālumā no tehnoloģiskā koridora centra augošos kokus. Lai nodrošinātu optimālu un vienmērīgu paliekošās audzes koku izvietojumu, harvesteram jānobrauc no tehnoloģiskā koridora, veidojot skujai līdzīgu rakstu. Šāda darba metodes negatīvi ietekmē darba ražīgumu, kā arī palielina paliekošās audzes koku un augsnes bojājumus.
Alternatīvs risinājums ir lielāku harvesteru (John Deere 1270 vai līdzvērtīgu) pielietošana kopšanas cirtēs. Tas nodrošina būtiski labākus darba ražīguma un kopšanas ciršu izpildes kvalitātes rādītājus, taču būtiski palielina arī ražošanas izmaksas kopšanas cirtēs. Izmaksu pieaugums saistīts ar lielākām investīcijām, degvielas patēriņa pieaugumu un lielākām apkopes izmaksām. Degvielas patēriņa pieaugumu daļēji vai pilnībā var novērst, uzstādot harvesteram mazāku griezējgalvu. Lielu mežizstrādes mašīnu trūkums kopšanas cirtēs ir arī mašīnu masa, kas apgrūtina to izmantošanu uz augsnēm ar mazu nestspēju. Lai gan pētījumi Zviedrijā un Somijā pierāda, ka šis trūkums raksturojams vairāk kā “mīts”, nekā tehniski pamatota problēma, jo slodze uz augsni, ko rada lieli harvesteri, ir būtiski mazāka, nekā slodze, ko rada vidējās klases pievedējtraktori, ko visbiežāk izmanto kokmateriālu pievešanai no kopšanas cirtēm. Attiecīgi, lielie harvesteri “nogrimst” tādos apstākļos, kuros arī kokmateriālu pievešana nav iespējama, neradot būtiskus augsnes bojājumus.
Logset 5H harvesters, atbilstoši tā tehniskajam raksturojumam, nodrošina vidējās klases harvesteriem raksturīgās koku aizsniedzamības problēmas novēršanu, veicot mežizstrādi kopšanas cirtēs. Harvesters spēj strādāt ar 11 m izlici, tam ir vidējās klases mežizstrādes mašīnai raksturīgs vai pat mazāks degvielas patēriņš, bet harvestera mazākajā standarta griezējgalvā realizētas mūsdienīgai kopšanas cirtēs pielietojamai griezējgalvai nepieciešamās funkcijas (sīkkoku paketēšana, efektīva maza caurmēra koku atzarošana un atsevišķi vadāmi padeves veltņi un atzarošanas naži). Tomēr eksperimentāli dati par Logset H5 harvestera efektivitāti kopšanas cirtēs, salīdzinot ar citiem vidējās klases harvesteriem, kā arī galvenajā cirtē biežāk izmantotajiem smagākajiem (John Deere 1270, Ponsse Ergo u.c.) harvesteriem nav pieejami.
Pētījumā noskaidrotas Logset 5H darba ražīgumu un ražošanas izmaksas, veicot mežizstrādi krājas kopšanas cirtēs skujkoku audzēs. Pētījumā vērtēta darba metode, kas harvestera operatoriem ir vispieņemamākā un ko viņi izmanto praksē. Izmēģinājumos sagatavots standarta apaļo kokmateriālu kokmateriālu komplekts; mežizstrādes atliekas ieklātas ceļos, kur tas nepieciešams, vai arī atstātas izklaidus. Griezējgalvas paketēšanas funkcija, ko nodrošina padeves veltņi, zmantota atsevišķos gadījumos. Pameža koki ir nozāģēti pirms mežizstrādes.
Izmēģinājumos nozāģējot 2365 kokus, sagatavoti 464 m3 kokmateriālu. Vidējā nozāģētā koka caurmērs ir 14 cm, stumbra krāja – 0,2 m3. Harvestera darba ražīgums izmēģinājumos bija 16 m3 produktīvajā darba stundā vai 14 m3 operatora darba stundā. Darba ražīguma rādītājus būtiski neietekmē zāģējamo koku sugas, lai gan resnāko egļu zāģēšana, pārrēķinot uz kokmateriālu tilpumu, notika ātrāk, nekā līdzīgu dimensiju priežu un lapkoku zāģēšana. Pētījumā nav konstatēta būtiska maiņas ilguma ietekme uz darba ražīgumu.
Kokmateriālu sagatavošanas izmaksas, atbilstoši vidējiem rādītājiem izmēģinājumos, ir 7,5 EUR m3 (ap 0,9 tūkst. EUR ha-1). Ražošanas izmaksas būtiski ietekmē zāģējamo koku caurmērs.
Pētījumā secināts, ka Logset 5H harvesteram kopšanas cirtēs ir priekšrocības, salīdzinot ar, piemēram John Deere 1070D harvesteru, zāģējot lielāku dimensiju kokus. TH45 griezējgalva nodrošina labu atzarošanas kvalitāti, neatkarīgi no zāģējamā koka caurmēra un sugas, tomēr pētījumā neizdevās pārbaudīt TH45 griezējgalvu jaunaudžu kopšanā. Griezējgalvas darba ražīguma potenciāla novērtēšanai izmēģinājumi jāatkārto jaunaudžu kopšanas cirtēs ar būtisku zāģējamo sīkkoku īpatsvaru, īpaši vērtējot, cik izpildāmas ir kokmateriālu kvalitātes prasības, izmantojot koku apstrādē paketēšanas funkciju.
Pētījumā konstatēts, ka maiņas ilgums būtiski neietekmē darba ražīgumu. Tomēr, apstrādājot lielākos kokus, vērojama vāji izteikta darba ražīguma samazināšanās tendence maiņas beigās. Stabilus darba ražīguma apstākļus nodrošina gan komfortabli darba apstākļi, gan minimāla citu traucējošo faktoru iedarbība.
Logset 5H harvesters ar TH45 griezējgalvu ir ekonomiski efektīvs risinājums kopšanas cirtē, ja vidējā zāģējamā koka caurmērs ir vismaz 8-10 cm. Būtisku darba ražīguma palielinājumu var panākt, paketējot sīkkokus un samazinot darba laika patēriņu pārbraucieniem.