Настоящият труд включва философско и научно изследване на креативността във феномена „гранична ситуация“, както е развит във философията на Карл Ясперс. Трудът е разделен на три части: 1) Въведение във философията на Карл Ясперс и концепцията за „гранична ситуация“, 2) Описание на функциите на психо-соматичния комплекс в норма и патология и техните отношения към философията и философското съзнание и 3) Изследване на креативността преди, по време и след преживяванията на гранични ситуации. Първата част е историко-философска. Втората – научна, а третата е синтез между първите две, като двете линии – философската и научната – са развити паралелно. Използваните методи са: историко-философски анализ, сравнителен анализ, концептуален анализ. Излагат се редица подстъпи към едно сериозно изследване на граничните ситуации и на ролята на креативността по отношение на методите за тяхното превъзмогване. Включени са редица изследвания в рамките на конкретни области от познанието, свързани с ядрената тематика труда, като: понятието „креативност“, епилепсията на Достоевски, животът на Е. Сведенборг, фармакометафизиката, депресивно-песимистичния реализъм, психичните защити по А. и З. Фройд, понятието „Аз“, логотерапията на В. Франкъл, психозомиметиците и др. Фокусът е върху способите за превъзмогване на граничните ситуации, в частност каква роля играе креативността при тях. Предлага се богата съвкупност от перспективи за бъдещи изследвания в горепосочените области и проблемни точки.
Глава 1: Понятието „гранична ситуация“ в екзистенциалната философия на Карл Ясперс
В тази глава се анализира понятието „гранична ситуация“ в рамките на философията на Карл Ясперс или т. нар. Existenzphilosophie. Става въпрос не за вид екзистенциална философия, а за философия на Existenz. Разгледани са в детайли основните понятия на Existenzphilosophie, а именно: Всеобхватно, Existenz, Transcendenz, Разум, Операцията „трансцендиране“, Крушение и Философска вяра. Понятието „гранична ситуация“ е дискутирано, от тази перспектива, в следните главни точки: Същност, Кой попада в гранична ситуация?, Методи за превъзмогване (вж. Глава 3), Гранични ситуации и психопатология, Видове гранични ситуации и Навлизане в гранични ситуации. Разгледано е и понятието „мистично преживяване“ в рамките на Ясперсовата Existenzphilosophie. Приведени са голямо количество цитати от основните трудове на Ясперс (от преводите от немски на английски език), които не са преведени на български език и които сами по себе си представляват една миниатюрна антология на Ясперсовата Existenzphilosophie.
Глава 2: Науката на психо-соматичния комплекс срещу философското съзнание
В тази глава изложението включва главно дискусията на научни понятия и концепции, но са дадени и редица философски такива. Ясперс е считал, че за философстващия са от ключово значение наличните обширни научни познания. Това е така поради факта, че самата Existenzphilosophie или философската светова ориентация, така да се каже, надгражда научния светоглед или т. нар. от Ясперс научна светова ориентация. Поради този факт, главата започва с дискусия върху отношението, взаимовръзката и взаимоотношението между науката и философията. След това в детайли е анализирано понятието „съзнание“, както от научна, така и от философска перспектива. На читателя се предоставя и кратка научна дискусия върху функционалността на човешкото съзнание и човешката психика в норма и в патология; тук е включено и изложение върху т. нар. механизми за психична защита по А. и З. Фройд. Главата завършва с кратко изложение на главните постановки в когнитивната наука, вкл. и афективната наука: възприятие, познание, емоции и деятелност. Включено е и изложение, което представлява кратко въведение в основите на функционалната невроанатомия, както и основните принципи на невро- и психофармакологията. Емоционалността или афективността е разгледана и от философска перспектива в лицето на т. нар. екзистенциални чувства. Главата завършва с кратко, но богато изложение върху психологията и философията на креативността.
Глава 3: Динамика на креативността във феномена „гранична ситуация“
Тази глава се базира на Глава 1 и Глава 2, като представлява синтез между двете глави. Фокусът е върху динамиката на креативността, която се анализира в рамките на преживяванията на гранични ситуации. Приведен е списък с възможните методи за превъзмогване на граничните ситуации, който е далеч по-пълен от този, представен в съответната секция в Глава 1. Разгледан е случаят със SARS-CoV-2 като актуална световна гранична ситуация. Впоследствие се въвежда понятието „миниатюра на гранична ситуация“, което представлява смес между креативността като процес (и черта) и граничните ситуации – самата креативност се разглежда като миниатюра на гранична ситуация. Към всичко това, ние сме привели и следните дискусии (като вид практическо приложение на знанието за граничните ситуации): Логотерапията на Виктор Франкъл (и изобщо екзистенциалната психотерапия) като метод за превъзмогване на граничните ситуации, Феноменология на психеделичното състояние (като метод за превъзмогване на гранични ситуации и като метод за индуциране на гранични ситуации, респ. мистични преживявания), Видовете светогледи и граничните ситуации – в частност т. нар. от нас Депресивно-песимистичен реализъм, Философията на човешкото когнитивно фармакологично подобрение – Фармакометафизика и граничните ситуации, Екстазната аура като мистично преживяване при епилепсията на Достоевски и граничните ситуации (вж. секцията за мистичното преживяване в Глава 1), Метафизиката на душата като парафрения на психиката – случаят на Емануел Сведенборг – граничните ситуации и обективацията на езика на Трансценденцията.